Kiedy należy wykonać badanie dermatoskopowe?

Przeciętny człowiek ma na swojej skórze około 20 znamion, popularnie nazywanych pieprzykami. Część z nich jest zupełnie nieszkodliwa. Niestety, niektóre z nich mogą się przekształcić w czerniaka. Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Prawidłowa ocena pieprzyków i zmian skórnych pozwoli na właściwą profilaktykę.

Co to jest dermatoskopia?

Zabieg oceny znamion nosi nazwę dermatoskopii. Jest to podstawowa metoda diagnozowania zmian na skórze człowieka. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Przy pomocy przyrządu, który nazywa się dermatoskop zostaje dokonana ocena pieprzyków i zmian skórnych. Na podstawie takiego badania specjalista stwierdza czy znamiona są niegroźne lub też czy wymagają usunięcia chirurgicznego. Dermatoskop daje kilku lub nawet kilkunastokrotne powiększenie, które pozwala zobaczyć również głębsze warstwy skóry. Czas oceny znamion zależy od ich ilości. Ważne jest aby każdy pieprzyk, został zbadany. Sam pacjent może nie wiedzieć o wszystkich, ponieważ mogą się znajdować w trudno dostępnych miejscach. Więcej na temat tego badania można przeczytać na stronie: dermatoskopia Gdynia, należącej do Gabinetu Chirurgii Plastycznej w Gdyni.

Dlaczego warto zbadać pieprzyki i znamiona?

Najważniejsze jest to, że zabieg dermatoskopii pozwala wykryć złośliwy nowotwór skóry na wczesnym etapie, kiedy jest możliwe całkowite wyleczenie. Lekarz, który dokonuje oceny znamion, bierze pod uwagę asymetrię zmiany, nierówne lub nieregularne brzegi, wypukłości lub wklęśnięcia w obrębie pieprzyka, niejednolity kolor, nierównomierne rozłożenie pigmentu, średnicę powyżej 6 milimetrów oraz wszelkie inne zmiany zachodzące w wyglądzie. Część pieprzyków należy usunąć profilaktycznie, szczególnie jeżeli znajdują się w miejscach trudnych do obserwacji. Albo jeżeli znajdują się w miejscach narażonych na drażnienie i ocieranie.

Kiedy należy przeprowadzić dermatoskopię?

Zabieg dermatoskopii należy przeprowadzić natychmiast przy jakichkolwiek zmianach na skórze, które wzbudzają nasz niepokój. Profilaktyczna, coroczna ocena pieprzyków i zmian skórnych jest również bardzo wskazana dla osób o jasnej lub bardzo jasnej karnacji, dla osób narażonych na długie i częste ekspozycje słoneczne, dla osób posiadających liczne piegi i pieprzyki, osób, które doznały poparzenia słonecznego, a także dla obciążonych genetycznie przypadkami nowotworów skóry w rodzinie.

Wskazania do wykonania badania dermatoskopowego

Wskazaniem do wykonania badania dermatoskopii są także, naczyniaki, zmiany cylindromiczne, rogowacenie łojotokowe naskórka, zmiany w postaci brodawek. Dermatoskopia ma zastosowanie nie tylko przy diagnostyce raka skóry, ale również przy identyfikacji świerzbowca, badaniu trzonu włosa, łożyska naczyniowego obrąbka naskórkowego paznokcia w kolagenozach.