Jaka pompa ciepła w 2024 roku?
W dobie coraz bardziej drożejących materiałów opałowych coraz większą popularność zdobywają pompy ciepła. Są one rozwiązaniem mniej energochłonnym od klasycznych rozwiązań opartych na opale stałym czy gazowym. Przekłada się to na mniejsze koszty ogrzewania, a jednocześnie jest to rozwiązanie ekologiczne. Decydując się na pompę ciepła, pamiętać trzeba o dobraniu odpowiedniej, by była w stanie ogrzać cały dom i pracowała przez długi czas bezawaryjnie.
Czemu warto postawić na pompę ciepła?
Główną zaletą tego rozwiązania jest dużo niższy koszt. I nie chodzi tu tylko o koszt ogrzewania, ale też przygotowania całej instalacji. Decydując się na pompę typu monoblok, zbędne staje się wyposażanie domu w kotłownię i odpowiednie kominy. Również wymagania odnoście wentylacji, są dużo mniej restrykcyjne. Zbędne jest też korzystanie z kilku różnych fachowców, z czego każdy podłącza tylko część instalacji. W przypadku pompy ciepła firmy takie jak https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/ zapewniają kompleksową usługę dobrania odpowiedniego sprzętu, instalacji i podłączenia do systemu centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.
Dla wielu osób zaletą rozwiązania jest jego bezobsługowość, ponieważ pompa nie wymaga ręcznego uruchamiania i nie trzeba nic każdego dnia rozpalać. Znika też zależność od bardzo chwiejnego rynku surowców opałowych, co zapewnia pewien rodzaj stabilizacji w rachunkach.
Jak dobrać pompę ciepła?
Przede wszystkim przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła niezbędne jest dopasowanie jej mocy do powierzchni, którą ma ogrzać, oraz szacunkowej ilości ciepłej wody użytkowej. Zawsze warto przyjmować pewien zapas, by pompa miała rezerwę mocy. Równie istotne jest to, czy w pompę wyposażamy dom, który dopiero powstaje, czy też dostosowujemy już gotowy budynek do nowego źródła ogrzewania.
Bardzo często w już gotowych konstrukcjach pojawiają się problemy z dostępnością miejsca na monoblok i koniecznością dostosowania instalacji, by wyprowadzić przyłącza do niej na zewnątrz budynku. W takim przypadku zdecydować się należy na rozwiązania pozwalające wykorzystać istniejące przyłącza i ustawienie samej pompy wewnątrz budynku.
Jakie pompy do już stojących domów?
Rozwiązaniem najlepszym w takim przypadku są pompy instalowane wewnątrz budynku, ponieważ wykorzystuje się wtedy w pełni gotową instalację zarówno centralnego ogrzewania, jak i obiegu ciepłej wody użytkowej. Wystarczy umieścić wtedy pompę w miejscu zajmowanym wcześniej przez inne źródło ogrzewania i wykorzystać istniejące komin i kanały wentylacyjne.
Pompy takie jak Panasonic KIT-WC07K3E5 AQUAREA HIGH PERFORMANCE K są wydajne i można je umieścić bez problemu w kotłowni. Wersja KIT-WC09L3E5 AQUAREA HIGH PERFORMANCE L jest natomiast idealna gdy nie ma zbyt wiele miejsca na montaż pompy, a niezbędna jest odpowiednia wydajność i cicha praca urządzenia. Pompy takie w wygodny sposób sterować można za pośrednictwem sieci wifi, co jest dodatkowym ułatwieniem w korzystaniu z ekologicznego źródła ciepła.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Dlaczego pies ciągnie na smyczy i jak temu zaradzić?
-
Najlepsze zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie – na co stawiają rodzice?
-
Dlaczego warto zamontować pompę ciepła w 2024 roku?
-
Jakie wkłady do zniczy są najlepsze?
-
Koszula dla Pana Młodego. Podpowiadamy, jak wybrać tę idealną!
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zakochana dziewczyna - oznaki i zachowanie
-
Jakie są rachunki za prąd przy zamontowanej pompie ciepła?
-
Wszystko, co trzeba wiedzieć o domkach holenderskich
-
Organizacja ślubu na plaży – od czego zacząć?
-
Jaka pompa ciepła w 2024 roku?