Skip to main content

Jakie są rachunki za prąd przy zamontowanej pompie ciepła?

Pompy ciepła są ostatnio jednym z najczęściej wybieranych przez Polaków urządzeń, służących do ogrzewania domu. Ich popularność wynika zarówno z wygody użytkowania, jak i z oszczędności, jakie można dzięki nim uzyskać. Jak kształtują się rachunki za energię elektryczną w domach, które korzystają z takich systemów?

Jaka jest cena prądu przy zamontowanej pompie ciepła?

Czym pompa ciepła różni się od klasycznego kotła CO?

Konwencjonalne kotły centralnego ogrzewania czerpią energię ze spalania paliwa. Najczęściej spotykanymi surowcami energetycznymi, wykorzystywanymi przez te urządzenia, są:

  • gaz,
  • węgiel,
  • pellet,
  • drewno.

Pompa ciepła pobiera natomiast energię z otoczenia. Następnie, w toku skomplikowanych procesów, opisanych szczegółowo na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla-zabierzow/, przekształca ją tak, by można było wykorzystać ją do ogrzewania domu. Używa do tego prądu elektrycznego. Koszt jego zakupu jest głównym elementem wydatków na utrzymanie pompy ciepła.

Od czego zależy zużycie prądu przez pompę ciepła?

Istnieje wiele czynników, wpływających na ilość zużywanej przez pompę ciepła energii elektrycznej. Do najważniejszych należą:

  • aktualne warunki atmosferyczne;
  • preferencje użytkownika;
  • specyfika budynku (jego kubatura, powierzchnia, sposób zaizolowania ścian);
  • wykorzystywany system grzewczy oraz wentylacyjny.

Duży wpływ na zużycie prądu ma również rodzaj zastosowanej pompy ciepła i jej budowa - warto zaznajomić się z artykułem Gruntowa pompa ciepła – jak działa i jakie ma zalety, który omawia to zagadnienie. Innym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, jest przeznaczenie systemu: jeżeli ma on służyć tylko do ogrzewania domu, jego zapotrzebowanie na energię będzie zazwyczaj mniejsze niż wówczas, gdy zostanie on wykorzystany również do dostarczania ciepłej wody użytkowej.

Jakie jest zużycie prądu przez pompę ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Jeżeli pompa ciepła ma być wykorzystana jedynie do ogrzewania domu, jej zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniesie od 2000 kWh do 3000 kWh rocznie na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynku. Z większym zużyciem (3000 kWh - 4000 kWh) należy liczyć się,  jeżeli system ten ma dostarczać również ciepłą wodę użytkową. Mowa tu oczywiście o klasycznym budownictwie i standardowych pompach ciepła. Możliwe są również rozwiązania nietypowe -  zobacz połączenie kotła gazowego z pompą ciepła Viessmann Vitokal 150-A, które jest jednym z nich. Wszystkie podane wielkości zostały przy tym uśrednione, a ich konkretna wartość zależy od wspomnianych wyżej czynników, determinujących zużycie prądu przez pompę.

Jakie rachunki za prąd zapłacimy przy użytkowaniu pompy ciepła?

Zakładając, że zużycie prądu przez pompę ciepła wyniesie 4000 kWh, a cena 1 kWh to 0,66 zł, ogrzanie domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych będzie kosztować nas rocznie 2640 zł. Oczywiście kwota ta może zmieniać się, zależnie od cen prądu oraz wybranej przez nas taryfy. Znacznie mniejsze rachunki zapłacimy wówczas, gdy przynajmniej część energii elektrycznej do zasilania pompy wyprodukujemy we własnej instalacji fotowoltaicznej. Warto przy tym zaznaczyć, że koszt ogrzania takiej samej powierzchni domu węglem wyniesie od 4800 zł do 6000 zł. Pompa ciepła jest więc rozwiązaniem nie tylko bardziej ekologicznym, lecz również zdecydowanie tańszym od kotła CO na paliwo stałe.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sushi Friends to najlepsza restauracja w Krakowie z sushi na wynos! Jeśli lubicie posmakować azjatyckiej ...
Mirosław 1 miesięcy temu Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...