Skip to main content

Sekrety drewna konstrukcyjnego - na jakie oznaczenia warto zwrócić uwagę?

Pod pojęciem "drewno konstrukcyjne" kryje się cała grupa materiałów, posiadających różne właściwości. Wybór odpowiedniego rodzaju tego surowca może więc nastręczać wielu problemów. Jakie parametry powinniśmy uwzględnić, planując taki zakup?

Co warto wiedzieć o drewnie konstrukcyjnym c24?

Jakie parametry drewna konstrukcyjnego trzeba brać pod uwagę?

O parametrach i właściwościach drewna konstrukcyjnego mówi przede wszystkim jego klasa. W przeszłości oznaczana była ona literą K, obecnie jednak symbol ten nie jest już zbyt często spotykany. Zastąpiło go oznaczenie:

  • dla drewna gatunków liściastych - od D30 do D70;
  • dla drewna gatunków iglastych - od C14 do C50.

Przykładowo produkty, opisywane na stronieDrewno konstrukcyjne c24 - sklep z drewnem KoraGil”, należą do najpopularniejszej obecnie grupy drewna iglastego C24. Co ważne, im wyższy numer znajduje się w oznaczeniu klasy, tym większa jest wytrzymałość danego materiału. Ustala się ją, biorąc pod uwagę m.in. jego gęstość i sprężystość, odporność na zginanie oraz rozciąganie wzdłużne i poprzeczne.

Drewno lite i klejone warstwowo — czym się różnią?

Jak czytamy w artykule https://www.koragil.pl/czym-charakteryzuje-sie-drewno-konstrukcyjne-rodzaje-zastosowanie-klasy/, drewno konstrukcyjne można też podzielić na lite oraz klejone warstwowo. Pierwsze z nich powstaje przez przetarcie, a następnie suszenie i struganie surowca drzewnego. Do produktów tej grupy zalicza się m.in. kantówki oraz krokwie. Drewno klejone warstwowo powstaje z połączenia klejem kilku stosunkowo cienkich desek. Celem tego procesu jest stworzenie surowca o lepszych właściwościach izolacyjnych i wysokiej elastyczności. Drewno klejone warstwowo oznaczane jest zazwyczaj symbolem bsh lub kvh.

Jakość drewna konstrukcyjnego - Sklep z drewnem KoraGil

Jak ocenić jakość drewna konstrukcyjnego?

Szerokie zastosowanie drewna konstrukcyjnego w budownictwie - a więc w branży, w której liczy się jakość surowca - wymusiło również stworzenie klasyfikacji tego materiału w oparciu o jego wytrzymałość. Na jej podstawie wyróżnia się tak zwaną klasę sortowniczą drewna. Mówią o niej oznaczenia:

  • KW (klasa wyborowa);
  • KS (klasa średniej jakości);
  • KG (klasa gorszej jakości).

Drewno KG nie może być w praktyce stosowane w budownictwie ze względu na zbyt niską wytrzymałość (jest ono najczęściej traktowane jako odpad).

Na jakie inne oznaczenia należy zwrócić uwagę przy zakupie drewna konstrukcyjnego?

Inne oznaczenie, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie drewna konstrukcyjnego, to CE. Jest ono potwierdzeniem spełnienia wymagań, określonych w normie PN-EN 14081-1+A1:2011 i swoistą gwarancją jakości. Aspektem, który powinniśmy uwzględnić, jest również posiadanie przez zakład, który dostarcza drewno, certyfikacji Zakładowej Kontroli Produkcji - daje ona pewność, że surowiec, który kupujemy, spełnia wszystkie obowiązujące normy. Warto też pamiętać, że obecnie sprzedaż drewna nieoznakowanego jest zabroniona, a jej konsekwencją może być wysoka kara finansowa, nałożona przez Inspekcję Nadzoru Budowlanego.

Źródło: https://www.koragil.pl/oferta/drewno-konstrukcyjne/
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Dominik · 3 miesięcy temu
    Nie spodziewałem się, że drewno konstrukcyjne może mieć tyle oznaczeń, klas, parametrów czy certyfikatów. Planuje rozbudowę ogrodu i niewątpliwie te informacje przydadzą mi się za jakiś czas! Zapisuje ten artykuł na później.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...
Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...