Wszystko co trzeba wiedzieć o domkach holenderskich

Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: co to są domki holenderskie? Są to niewielkie budynki na konstrukcji stalowej wypełnione lekkim drewnianym szkieletem. Dzięki przymocowanym do stalowej ramy kołom można je przestawiać w dowolne miejsce, stąd ich druga nazwa, czyli domy na kołach. Warto tutaj jednak podkreślić, iż taki domek nie jest pojazdem, więc nie wymaga rejestracji, ale też nie może swobodnie przemieszczać się po drogach jako rodzaj pojazdu. Do ich przewozu potrzebny jest specjalny sprzęt.

Domek holenderski wykonany przez firmę Mobile Domki Artur Korczyński

Czym są domki holenderskie?Domki holenderskie na polskim rynku obecne są od 10 lat. Na ich stale rosnącą popularność duży wpływ ma brak wymogu posiadania pozwolenia na budowę, gdyż jest to obiekt wolnostojący, nieprzekraczający 35 mkw. i niemający połączenia z gruntem. Taki domek może stać na działce do 120 dni. Po tym terminie należy go usunąć. W praktyce wystarczy przejechać nim w inne miejsce, żeby znowu zyskać w świetle prawa kolejne 120 dni.

Ile to kosztuje?Ceny wahają się od około 12 000 (domki używane) do 30 000/40 000 złotych (domki nowe), w zależności od ich metrażu, materiału, z jakiego są wykonane oraz wyposażenia. Na stronie firmy Mobilne Domki Ns Artur Korczyński dowiemy się, że ceny domków holenderskich w największym stopniu zależne są od standardu takiego domku. Można sobie sprawić najprostszy domek z jedną sypialnią, salonem, aneksem kuchennym i łazienką, lub taki, który tych sypialni posiada trzy, plus salon z kominkiem, kuchnia, łazienka i WC osobno. Jak widać, cena domku holenderskiego uzależniona jest głównie od potrzeb nabywcy. Podczas kupowania takiego domku warto pamiętać o kosztach transportu. Wydanie pozwolenia na przewóz takiej nieruchomości to koszt rzędu 500 złotych plus koszty samego transportu określone przez daną firmę.

Domki holenderskie całoroczne


Na rynku dostępne są też całoroczne domki holenderskie, które w przeciwieństwie do zwykłych domków holenderskich posiadają warstwę termoizolacyjną. Chroni ona wnętrze domku przed nadmiernym wychłodzeniem oraz pozwala utrzymać wysoką temperaturę podczas minusowych temperatur. Natomiast latem nagrzewają się znacznie mniej, utrzymując przyjemny chłód. Dla podniesienia komfortu, w całorocznych domkach można zainstalować grzejniki zasilane energią elektryczną, dzięki temu takie domki mogą być z powodzeniem użytkowane nawet w górach. Oczywiście takie udogodnienia mają również wpływ na cenę. W zależności od metrażu i wyposażenia, ceny wahają się od 40 000 do 90 000 złotych.

Postawienie całorocznego domku holenderskiego wymaga już pozwolenia na budowę, gdyż jest to obiekt połączony z gruntem. Dlatego warto dowiedzieć się wszelkich szczegółów w Urzędzie przed podjęciem się takiej inwestycji. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na plusy posiadania domku holenderskiego jako idealnego rozwiązania dla osób posiadających działkę rekreacyjną czy po prostu ogród działkowy. Mogą w ten sposób spełnić swoje marzenie o małym domku z ogródkiem. Zwłaszcza, że większość jest gotowa do zamieszkania zaraz po kupieniu