Czym jest transkrypcja tekstów?

Wiele osób słysząc przypadkowo o transkrypcji tekstów zastanawia się, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi, co kryje się za tym pojęciem. Z pozoru mogłoby się wydawać, iż jest to termin skomplikowany i trudny to wyjaśnienia. Jednak w rzeczywistości tak nie jestem.

Transkrypcja nagrania

Kim jest transkrybent?

Osoby zajmujące się trankrypcją tekstów mają za zadanie przepisać odsłuchiwane nagranie do pliku tekstowego przy pomocy odpowiedniego programu. Nie ma w tym żadnej filozofii. W tym momencie z dużą dozą prawdopodobieństwa rzesza osób myśli, że jest to praca łatwa i przyjemna. Transkrypcja tekstów to ciężka i wyczerpująca praca. Warto skorzystać w usług profesjonalistów, jeżeli przepisanie tesktów - trankrypcje różnego rodzaju są nam konieczne, a sami nie posiadamy kompetemcji transkrybenta. Osoba, która podejmuje się takiej czynności powinna być przede wszystkim samodzielna, cierpliwa, sumienna, konsekwentna. Oprócz wymienionych kompetencji miękkich trzeba także umieć szybko pisać na klawiaturze. Nie możemy pozwolić sobie na jakiekolwiek błędy. Czasami umiejętność pisania bez patrzenia na klawiaturę jest na wagę złota. Jeżeli piszemy wolno to taka praca nie dość, że będzie mało opłacalna to w dodatku przysporzy nam wiele kłopotów.

Co czyni pracę transkrybenta tak trudną?

Ludzie myślą, że praca jest łatwa, ponieważ praca transkrybenta ogranicza się do przepisania tekstu lub nagrania. Owszem, głośne oraz wyraźne nagrania, bez żadnych szumów również się zdarzają. Jednakże bywa i tak, że nagranie jest niskiej jakości i słuchać różne szumy, hałasy oraz głosy innych osób. Wtedy można mieć dylemat przepisując takie nagranie. Jeśli osoby na nagraniu wchodzą sobie w słowo, krótki fragment można analizować dłuższy czas, co jedynie nas zniechęci do dalszej pracy, więc z pewnością zostaną jedynie najwytrwalsi.

Przepisywanie tekstów

Korzyści jakie można czerpać podczas transkrypcji tesktów

Praca transkrybenta ma wiele zalet i nie musi być wcale taka straszna jak może nam się wydawać. Na samym początku warto nadmienić, że słuchając różnego rodzaju pogłębiamy swoją wiedzę, ponieważ dowiadujemy się różnego rodzaju rzeczy z różnych dziedzin, co jest naprawdę ogromnym pozytywem. Możemy powiększać swoją wiedzę z psychologii, marketingu, socjologii, sztuki. Poznajmy również książki, które dopiero zostaną wydane, co jest niesamowitym przeżyciem. Zapewne nie będziemy się nudzić. Praca wymaga od nas odizolowania się od innych osób, a także ogromnego skupienia. Koncentracja musi być na największym możliwym poziomie, aby nie popełnić żadnych błędów. Musimy być przyzwyczajeni do wielogodzinnego ślęczenia i przepisywania określonego nagrania na dany temat. Musimy również pamiętać, że wiele zleceń wymaga od nas stuprocentowej dyskrecji niezaleznie od tematyki nagrania.