Skip to main content

Czego możesz nauczyć się podczas terapii dla par?

Psychoterapia to szereg oddziaływań, dzięki którym z pomocą terapeuty możemy poznać swoje emocje i zrozumieć nasze zachowania. Terapia par to proces, w którym możemy przyjrzeć się jak nasze zachowania wpływają na relację i co możemy zrobić, aby porozumieć się w spornych kwestiach oraz poprawić naszą sferę intymną, abyśmy oboje czuli się w tym związku dobrze.

poradnia małżeńska bydgoszcz

Dla kogo jest terapia par?

W terapii par mogą uczestniczyć zarówno pary pozostające w związku małżeńskim jak i nieformalnym, a także pary jednopłciowe. Z tego rodzaju pomocy mogą skorzystać osoby będące na różnych etapach związku. Tego typu spotkania prowadzi psycholog Beata Gołębiowska w Bydgoszczy - doświadczony specjalista, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Instytutu Psychologii Zdrowia w Warszawie. 

Na terapię można się zgłaszać zarówno w celu wsparcia w kryzysie, jak również przepracowania nagromadzonych trudności, czy zrozumienia mechanizmów działania i myślenia, które powodują w związku konflikty. Pary uczestniczące w spotkaniach często czują brak równowagi w jakimś obszarze ich funkcjonowania, brak wsparcia czy zrozumienia u drugiej osoby. Zadaniem terapeuty jest bezstronnie wysłuchać i pomóc w zrozumieniu, co powoduje brak harmonii w danym związku. 

Sesje terapeutyczne trwają zazwyczaj od 60 do 90 minut. Jest to zależne od sposobu w jaki terapeuta prowadzi sesję oraz od indywidualnych potrzeb pacjentów. Więcej informacji na temat organizacji spotkań można uzyskać pod adresem https://www.beata-golebiowska.pl/terapia-malzenska.html, gdzie znajdziesz dane teleadresowe do wspomnianego wcześniej specjalisty. 

Najczęstsze powody dla których pary decydują się na terapię

Bardzo często pary, które zgłaszają się na terapię są w stanie silnych emocji oraz napięcia. Spowodowane jest to albo niedawnym trudnym zdarzeniem, np. zdrady jednego z partnerów, albo długo narastającym konfliktem. Często wsparcia szukają pary, które wyczerpały inne sposoby poradzenia sobie z problemami, traktując terapię jako "ostatnią deskę ratunku" i sposób na znalezienie odpowiedzi, czy powinni nadal być razem czy zdecydować się na rozstanie.

Częste powody zgłaszania się na terapię dla par to:

  • doświadczenie zdrady jednego z partnerów,
  • brak otwartej komunikacji w związku i nieumiejętność wzajemnego zrozumienia,
  • choroba jednego z partnerów (np. depresja, alkoholizm),
  • nadopiekuńczość i zależność emocjonalna jednego z partnerów,
  • dominacja jednego z partnerów poprzez stosowanie technik szantażu emocjonalnego lub obwiniania i umniejszania drugiej osobie,
  • zazdrość, brak zaufania i nadmierna kontrola w relacji,
  • brak satysfakcji w sferze seksualnej.

terapia małżeńska bydgoszcz

Na czym skupia się terapia par?

  1. Zmiana spojrzenia na relację - każdy z partnerów interpretuje zachowania drugiej osoby przez pryzmat swoich oczekiwań i emocji. Terapeuta przeprowadzając wywiad poznaje sposoby spostrzegania konfliktu przez obojga partnerów oraz pomaga im bardziej obiektywnie spojrzeć na relację
  2. Modyfikacja dysfunkcyjnych zachowań - dzięki zrozumieniu każdego z partnerów i rozpoznaniu wzorca relacji terapeuta dba o to, aby partnerzy zmienili niszczące relację zachowania wobec siebie. Szczególnie takie, które noszą znamiona przemocy psychicznej, fizycznej czy emocjonalnej. To trudny etap, który czasem wymaga skierowania jednej z osób do skorzystania z pomocy indywidualnej.
  3. Poprawa komunikacji - to punkt, który dotyczy zdecydowanej większości par zgłaszających się na terapię. Dzięki ćwiczeniom i wskazówkom terapeuty para uczy się jakich komunikatów używać, aby w sposób zrozumiały wyrazić swoje emocje, myśli, potrzeby i obawy, a także jak empatycznie wysłuchać drugiej osoby. Ćwiczenia mają na celu eliminację obelg, komunikatów wyśmiewających czy umniejszających. Otwarte wyrażanie emocji i sprawne komunikowanie jest bowiem podstawą w rozwiązywaniu wszelkich sporów.
  4. Wzmacnianie mocnych stron - podczas terapii skupiamy się głównie na trudnościach, ale jest również czas na rozpoznanie zasobów jakimi dysponuje para. Wzmacniane są zachowania pożądane i budujące lepszą relację. Szczególnie ważne jest to w końcowej fazie procesu, kiedy to para ma zacząć funkcjonować bez wsparcia terapeuty w rozwiązywaniu konfliktów.

Jakie są przeciwwskazania prowadzenia terapii par?

Terapia par nie jest zalecana w sytuacjach:

  • stosowania przez partnerów przemocy fizycznej,
  • pozostawania przez któregoś z partnerów w innym związku,
  • nieleczonej choroby psychicznej jednej lub obu osób,
  • decyzji o rozstaniu podjętej przez któregoś z partnerów.

W sytuacji zauważenia któregoś z przeciwwskazań, terapeuta może zasugerować podjęcie indywidualnej terapii, skorzystanie z pomocy psychiatry, mediatora czy innych wykwalifikowanych do pomocy osób.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...
Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...