Skip to main content

Pomoc psychologiczna dla mniejszości seksualnych LGBT

Życie w Polsce dla osób nieheteronormatywnych czy transpłciowych jest wyjątkowo trudne. Choć społeczeństwo i kultura zmieniają się pod wpływem nowych idei i popkultury, Polska nadal znajduje się w niechlubnej czołówce rankingów, w kategorii brak akceptacji dla inności. Życie w kraju z ograniczonym dostępem do rzetelnej edukacji seksualnej, równości małżeńskiej, gdzie wciąż stygmatyzuje się przede wszystkim gejów, lesbijki i osoby queerowe, trudno znaleźć miejsce gdzie można bezpiecznie porozmawiać o swoich problemach.

Psycholog LGBT Gdynia

Jakie trudności stoją na drodze par homoseksualnych?

Trudności, z którymi borykają się osoby LGBT+ niestety wynikają z głębokiego braku akceptacji ze strony społeczeństwa; rówieśników, rodziny i współpracowników, wśród których inność wywołuje poczucie zagrożenia. Czyjaś tożsamość psychoseksualna nie stanowi zagrożenia dla reszty członków społeczeństwa, niemniej często tak jest to przedstawiane i wykorzystywane dla zbicia kapitału politycznego. Wszytkie te krzywdzące komunikaty głównego nurtu sprawiają, że zaakceptowanie siebie takiego jakim się jest i otwarte rozmawianie o własnej orientacji, staje się niebywale trudne. Osoby LGBT+ podobnie jak inni członkowie naszego społeczeństwa chorują na depresję, potrzebują wsparcia w poradzeniu sobie z traumą czy utratą. Jednakowoż w tym samym czasie są dodatkowo obarczeni codzienną dyskryminacją i narażeni na przemoc, nękanie, brak akceptacji przez najbliższych a tym samym na problem z zaakceptowaniem i zrozumieniem własnej orientacji seksualnej. Z tego względu tak ważna jest odpowiednia pomoc psychologiczna. Profesjonalna psychoterapia LGBT obejmuje pomoc w odnalezieniu siły i odwagi do ujawnienia własnej orientacji seksualnej, pomoc w przezwyciężeniu depresji, zaburzeń lękowych, a także wspiera w komunikacji z partnerem. Z terapii mogą skorzystać pary homoseksualne, biseksualne oraz osoby transpłciowe będace w związku.

Wybór właściwego psychologa LGBT

Z pomocą przychodzą im psychoterapeuci specjalizujący się w pracy z osobami ze społeczności LGBT+. Niestety wciąż można spotkać się z praktykami, którzy wykazują się brakiem empatii, zrozumienia i silnymi uprzedzeniami, dlatego tak ważne jest by trafić na dobrego terapeutę. Polecany psycholog LGBT, którego oferta dostępna jest na stronie: https://www.pomocwlabiryncie.pl/oferta/metoda-leczenia, stosuje wyjątkowo skuteczne metody Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, oferując bezpieczną oraz wolną od uprzedzeń i oceny atmosferę. 

Psycholog Gdynia

Główne obszary wsparcia psychoterapeutycznego

Psychoterapia dla par LGBT lub osób LGBT polega przede wszystkim na wspieraniu w procesie akceptacji siebie i swojej orientacji seksualnej. Brak przestrzeni do rozmowy w najbliższym otoczeniu, ciagłe utrzymywanie swojego życia lub partnera w tajemnicy sprawia, że osoby nieheteronormatywne żyją w napięciu i dlugotrwałym stresie. Nasi psychoterapeuci pomagają nawigować w tym labiryncie emocji, tak by tłumone nie rozwinęły się w poważną chorobę. Przygotowanie osoby do coming out'u to również istotna część psychoterapii LGBT+. Specjalista wyjdzie naprzeciw emocjom pacjenta niezależnie od tego, czy zdecyduje się on powiedzieć rodzinie i przyjaciołom, czy nie. Pomoże poradzić sobie z ich reakcjami. Osoby homoseksualne, które są w związku mogą borykać się też z brakiem wiary w siebie i niską samooceną, co kładzie się cieniem na komunikacji w związku. Zbudowanie zdrowej relacji pod opieką psychoterapeuty, znającego się na problemach osób LGBT+ jest możliwe.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Arek F. · 1 lat temu
    To najcenniejsze, żeby znaleźć terapeutę, który jest wrażliwy i tolerancyjny. Trafiłem kilka razy na takiego, który nie potraktował mnie dobrze. W końcu się udało i pani Beata Załucka-Gosk w Gdyni to wspaniała psycholożka LGBT. Polecam

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sushi Friends to najlepsza restauracja w Krakowie z sushi na wynos! Jeśli lubicie posmakować azjatyckiej ...
Mirosław 1 miesięcy temu Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...