Skip to main content

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Każdy chce mieć piękne i zdrowe włosy. Niestety, wiele osób boryka się z różnymi problemami w tej materii, np. z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem. Do niedawna radzono sobie z tym prawie wyłącznie metodami domowymi. Dziś pomocą służy trycholog, który oceni stan włosów i skóry, zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią kurację.

Badanie trychologiczne w klinice Genesis Kraków

Trychologia - co to takiego?

Trychologia jest działem medycyny, który zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób skóry głowy i włosów. Nazwa wywodzi się od trikhos, co po grecku znaczy po prostu "włos". Początków trychologii należy szukać w II połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii, gdzie prof. Wheeler badał, dlaczego włosy wypadają i próbował znaleźć lekarstwo na tę dolegliwość. W Polsce prekursorem trychologii jest prof. Wojciech Kostanecki, autor książki "Choroby włosów". Specjalista trycholog musi mieć dużą wiedzę nie tylko z zakresu medycyny, ale także farmacji i kosmetologii.

Trychologię można podzielić na medyczną i estetyczną. Do zadań trychologii medycznej należy kompleksowa diagnoza i leczenie chorób skóry głowy i włosów. Z kolei trychologia estetyczna kładzie nacisk na estetyczną poprawę jakości.

Kiedy do trychologa?

Już wiemy, że trycholog zajmuje się wyłącznie skórą głowy i włosami. Kiedy jednak warto się udać do tego specjalisty? Jak informuje trycholog Katarzyna Byszkiewicz z kliniki Genesis, poiwnniśmy się skontaktować z lekarzem zawsze wtedy, gdy zaobserwujemy jakieś problemy. Mogą to być nawet niewielkie zmiany na skórze głowy, czyli pojedyncze płatki suchego łupieżu, zaczerwienienia czy krostki. Swędząca skóra głowy także może być objawem choroby.

Bezwzględną wskazówką do wizyty u trychologa jest nadmierne wypadanie włosów. Wiadomo, że codziennie wypada pewna niewielka ilość włosów, wskutek fizjologicznej wymiany. Jednak gdy na grzebieniu lub szczotce jest zdecydowanie więcej włosów niż zwykle, to koniecznie trzeba udać się do specjalisty.

Konsultacja trychologiczna - jak przebiega?

Jeśli zdecydowaliśmy się na wizytę u trychologa, to musimy wiedzieć, że należy sobie zarezerwować na nią co najmniej godzinę. Konsultacja trychologiczna składa się z kilku części.


Na początku wizyty trycholog przeprowadzi z nami dokładny wywiad. Nie tylko będzie pytał o sposób pielęgnacji włosów i skóry głowy. Będzie też chciał wiedzieć o chorobach, na które chorowaliśmy lub chorujemy oraz o przyjmowanych lekach. Poprosi o opis stosowanej diety oraz o przypomnienie sobie, czy nie mieliśmy ostatnio bardzo stresujących sytuacji. Są to bardzo ważne informacje, które pozwolą stwierdzić, jakie mogą być przyczyny pogorszenia się stanu włosów oraz co należy zmienić, żeby poprawić ich stan.

Kobieta po kuracji trychologicznej w klinice Genesis

Badanie trychologiczne

Po wywiadzie trycholog przechodzi do badania. Ocenia stan włosów, mieszków włosowych i skóry głowy. Używa do tego celu mikroskopu trychologicznego (zwanego trychoskopem), który potrafi powiększyć obraz nawet do 1000 razy. Dzięki trichoskopii specjalista może dokładnie sprawdzić nie tylko kondycję skóry, ale także rodzaj i ilość włosów, ich strukturę i średnicę, a także stan naczyń krwionośnych. Trychoskop pokaże także oznaki chorób, ewentualne stany zapalne w okolicach mieszków włosowych i inne problemy. Badanie trychoskopem jest bezbolesne.

W razie potrzeby lekarz skieruje pacjenta na dodatkowe badania np. analizę pierwiastkową włosów, trichogram, a często także badania hormonalne, poziomu żelaza lub biopsję skóry. Pozwolą one uściślić rozpoznanie schorzenia.

Jakie kuracje może zaproponować trycholog?

Po wywiadzie i analizie wyników badań trycholog zaproponuje nam odpowiednie kuracje, które zmniejszą dolegliwości i poprawią kondycję skóry i włosów. Rodzaj leczenia będzie zależał od stwierdzonego u pacjenta problemu. Niekiedy konieczne będzie także udanie się do lekarzy innych specjalności, np. endokrynologa czy dermatologa, aby leczyć chorobę, której objawem był zły stan włosów.

Specjalista doradzi też, jak właściwie pielęgnować skórę głowy i włosy w domu. Zaproponuje odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, które nie tylko będą wspomagać leczenie, ale także nadadzą włosom zdrowy i piękny wygląd.

Jak się przygotować do konsultacji trychologicznych?

Zanim udamy się na konsultacje trychologiczne, warto się do nich odpowiednio przygotować. Ułatwi to postawienie prawidłowej diagnozy.

Skóra głowy i włosy nie wymagają specjalnego przygotowania. Wystarczy nie myć głowy co najmniej 24 godziny przed planowaną wizytą. Wykluczone są też wszelkie produkty do stylizacji (pianki, żele itp.). Po zabiegu farbowania musimy odczekać co najmniej dwa tygodnie.

Warto dobrze przygotować się do wywiadu, zaczynając od zdefiniowania problemu i okresu jego trwania. Przypomnijmy sobie przebyte choroby, przygotujmy spis zażywanych leków, odżywek i suplementów oraz używanych środków pielęgnacyjnych do włosów. Przydadzą się też świeże wyniki badania krwi.

Przygotujmy się również na pytania o dietę, ilość snu czy palenie lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...
O matko, ja swoją suknię upolowałam miesiąc przed ślubem, a tu ktoś wspomniał o 8 ...
Przeprowadziłam się parę lat temu do Tarnowa, bo urzekło mnie to miasto. Zdecydowanie jest tu ...