Skip to main content

Potencjalne źródła energii odnawialnej w Polsce

Polska wciąż opiera się na nieodnawialnych źródłach energii. Ropa naftowa, węgiel kamienny oraz gaz ziemny stanowią fundament gospodarki i nie zmieni się to przez kolejne lata. Jednakże w obliczu pakietu energetyczno-kilmatycznego oraz unijnego systemu handlu emisjami należy spodziewać się zmian.

energia odnawialna w Polsce

Ramy prawne

Od porozumienia paryskiego minęły już ponad 4 lata, kiedy to państwa zgrupowane w ONZ, po raz kolejny, zadeklarowały obniżenie emisji gazów cieplarnianych. Niestety międzynarodowe porozumienia, jak i w tym przypadku, zwykle nie posiadają organów zdolnych egzekwować zaciągnięte zobowiązania.

Polska natomiast jako państwo członkowskie UE jest prawnie zobligowane do wypełnienia pakietu klimatycznego do 2020 roku. Przewiduje on redukcję emisji o 20% w stosunku do roku 1990 oraz zwiększenie udziału OZE i efektywności energetycznej 20 %. Po wygaśnięciu pakiety należy spodziewać się wprowadzenia nowego do roku 2030

źródło energii odnawialnej

Biomasa

Jest to odnawialne źródło energii o dużym potencjale. Szczególnie tzw. pellet, czyli wióry i trociny powstałe w wyniku obróbki drewna. Charakteryzuje się on wysoką wydajnością energetyczną oraz niską ceną. Znajduje zastosowanie głównie do ogrzewania budynków.

Energia wiatrowa

Odnawialne źródła energii znajdować się w odpowiednich lokalizacjach, których nie ma wiele w Polsce dla farm wiatrowych. Chociaż od powstania pierwszej farmy w kraju minęło już 25 lat, to wciąż znajdujemy się trzeciej dziesiątce państw wykorzystujących energię w wiatru.

Energia wodna

W Polsce istnieje możliwość wykorzystania rzek, pływów oraz fal morskich natomiast jest to możliwe w niewielkiej skali. Wynika to z ukształtowania powierzchni czy nie równomiernego rozkładu opadów, jednakże inwestycje w tego typu elektrownie jest kosztowne i niesie potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Energia słoneczna

Niekonwencjonalne źródła energii posiadają swój symbol w postaci energii słonecznej. W Polsce najdogodniejszymi lokalizacjami są tereny północnej Małopolski, Podkarpacia oraz południowej Lubelszczyzny, gdzie nasłonecznienie jest najwyższe.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...
O matko, ja swoją suknię upolowałam miesiąc przed ślubem, a tu ktoś wspomniał o 8 ...
Przeprowadziłam się parę lat temu do Tarnowa, bo urzekło mnie to miasto. Zdecydowanie jest tu ...