Skip to main content

Ile kosztuje system ERP w 2024 roku?

Systemy ERP pojawiły się na rynku początkiem XXI-stulecia, a ich sukces uwarunkowany jest ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na skuteczne rozwiązania, pozwalające na sprawowanie kontroli nad procesami biznesowymi, zachodzącymi na co dzień w różnych firmach i przedsiębiorstwach. Ile kosztuje system ERP w 2024 r.? Sprawdziliśmy, jakie są koszty wdrożenia nowoczesnych rozwiązań dla biznesu.

Koszty związane z wdrożeniem systemu ERP w 2024 roku

Ile kosztuje system ERP?

Na to pytanie bardzo ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, choć bardzo często to właśnie ono rozpoczyna dyskusję o tego typu rozwiązaniach. Jak się jednak okazuje, ostateczne koszty inwestycji uwarunkowane są wieloma aspektami, które zależą w znacznej mierze od potrzeb danego przedsiębiorstwa i skali projektu. Jak wynika z informacji, zamieszczonych pod adresem https://odl.com.pl/system-erp#ile-kosztuje-system-erp, wycena opiera się na kilku czynnikach i jest ona zawsze indywidualna dla danej firmy. Na różnicę w cenie może wpływać m.in. dostawca systemu, ale też realne potrzeby biznesowe, rozmiar organizacji i wymagana funkcjonalność. Co ważne, w zależności od wybranego modelu wdrożenia, opłaty mogą być jednorazowe lub też cykliczne. 

Co wpływa na koszty systemów ERP?

Koszt wdrożenia systemów ERP uwarunkowany jest przez kilka niezwykle istotnych czynników. Wśród nich należy wymienić m.in.:

  • licencję – jej koszty mogą różnić się, na co wpływa dostawca czy wybrana wersja systemu,
  • opłaty, związane z wdrożeniem systemów ERP – obejmujące m.in. szkolenia pracowników, przeniesienie danych i usługi konsultingowe. W tym punkcie należy wymienić też integrację z istniejącymi systemami, o której więcej można przeczytać po przejściu na stronę Otwartość systemu ERP na integracje, gdzie zamieszczono kilka niezwykle istotnych informacji o możliwości integracji ERP z innymi specjalistycznymi narzędziami informatycznymi,
  • koszty utrzymania, wynikające przede wszystkim z opłat za aktualizację systemu i wsparcie techniczne.

Jaka jest przybliżona cena systemu ERP w 2024 roku?

Czym różni się gotowy system ERP od systemu dedykowanego?

Mówiąc o kosztach, związanych z wdrożeniem systemów ERP, nie sposób pominąć również zagadnień, wynikających w znacznej mierze z wybranych przez przedsiębiorcę rozwiązań. Mowa tutaj o gotowych i dedykowanych systemach ERP. Zaletą tych pierwszych jest krótki czas wdrożenia i stosunkowo niskie koszty inwestycji. Wadą natomiast może być niedostosowanie funkcjonalności do potrzeb przedsiębiorstwa oraz konieczność opłat za rozwiązania, które nie będą wykorzystane w jego pracy. Takie systemy sprawdzą się tam, gdzie konieczne jest wsparcie obsługi elementarnych procesów. Dedykowane systemy ERP dopasowane są z kolei do realnych potrzeb, umożliwiając wdrożenie tylko tych rozwiązań, które wpłyną na procesy biznesowe. To doskonałe rozwiązanie w firmach, w których stawia się na optymalizację działań, wzrost efektywności i dalszy rozwój.

Czy system ERP może być traktowany jako inwestycja w rozwój firmy?

Niekiedy przyjmuje się, że średnia cena wdrożenia systemów ERP wynosi minimum 120 tys. zł, przy czym, jak już zostało wspomniane, podanie ostatecznych kosztów przedsięwzięcia nie jest możliwe. Warto wspomnieć jednak, że inwestycja ta zwraca się stosunkowo szybko w postaci wielu korzyści dla przedsiębiorstwa. Biorąc jednak pod uwagę jej skalę, należy dokładnie przeanalizować kluczowe czynniki, związane z wdrożeniem, w czym pomóc mogą konsultacje z ekspertami w dziedzinie nowoczesnych systemów ERP.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sushi Friends to najlepsza restauracja w Krakowie z sushi na wynos! Jeśli lubicie posmakować azjatyckiej ...
Mirosław 2 miesięcy temu Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...