Dlaczego wypadają włosy?
Łysienie to przypadłość dotykająca zarówno mężczyzn jak i kobiety. Przyczyny utraty włosów należy doszukiwać się w organizmie lub w czynnikach zewnętrznych. Jeśli za łysienie odpowiada stan naszego organizmu, wskazana jest wizyta u trychologa.
Czym zajmuje się trycholog?
Jest to specjalista zajmujący się skórą głowy i włosami. Od dermatologa różni się tym, że jest specjalistą tylko w tej dziedzinie i nie zajmuje się innymi schorzeniami skóry. Trycholog dokonuje analizy skóry głowy, cebulek włosa, przeprowadza wywiad z pacjentem. Dzięki temu ustala przyczynę dolegliwości. Przez wielu polecany jest trycholog w Gdynii, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomógł nie jednej osobie uporać się z tym problemem. Kiedy na głowie pojawiają się białe łuski lub bolące krostki, kiedy czupryna ewidentnie zaczęła się przerzedzać, warto udać się do trychologa. Po wstępnych badaniach oceni stan organizmu i wskaże dalszy sposób postępowania w celu zahamowania procesu.
Wypadające włosy
Jeśli przyczyna wypadających włosów związana jest z genetyką to należy liczyć się z tym, że dotknęło nas łysienie androgenowe. To najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Statystyki wskazują, że cierpi na tę przypadłość 50% mężczyzn po 50 roku życia i 40% kobiet po 70. U mężczyzn przyczyn należy doszukiwać się w problemach hormonalnych - nadwrażliwość na DHT. Powodem może być również zbyt duże napięcie skóry głowy. W wyniku tego następuje proces cofania się linii włosów. W przypadku kobiet należy doszukiwać się innych objawów chorobowych. Włosy na czubku głowy tracą swoją gęstość, mimo że linia włosów nie zmienia się. Badania wskazują, że łysienie androgenowe u kobiet łączy się z guzami jajnika, nadnerczy czy innymi zespołami chorobowymi o podłożu hormonalnym.
Co to jest biopsja?
Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jest biopsja. Trycholog określi stopień zaawansowania choroby i wskaże badania, które pozwolą na wprowadzenie odpowiedniej metody leczenia. W przeciwieństwie do łysienia anrogenowego, łysienie plackowate dotyka już ludzi w młodym wieku. To przewlekła choroba zapalna, która powoduje uszkodzenie mieszków włosowych i utratę włosów. Problem może przenieść się na inne owłosione obszary ciała, np. brwi. Przyczyny przypadłości są stale badane, jednak przyjmuje się, że choroba ma podłoże autoimmunologiczne. Dochodzi do zmian zapalnych, które uszkadzają mieszki i w konsekwencji powodują utratę włosów. Choroba często współistnieje z zapaleniem tarczycy, z atopowym zapaleniem skóry, z cukrzycą typu 1, z zapaleniem jelita grubego czy z toczeniem rumieniowatym. Należy dodać, że łysienie plackowate może być dziedziczone. Leczenie opiera się zarówno o farmakologie jak i zabiegi mające na celu zatrzymanie procesu wypadania włosów.
Najważniejsza jest dobra diagnostyka
Łysienie to przykra dolegliwość. Utrata włosów w każdym wieku potrafi przysporzyć wiele problemów. Gęste włosy to synonim kobiecości, stąd kobiety, które tracą włosy często próbują wszelkich metod, by je zagęścić. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza w tym przypadku jest odpowiednia diagnostyka, gdyż często w organizmie czai się ukryta choroba.
lub dodaj komentarz jako gość
Najnowsze wpisy:
-
Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?
-
Dlaczego warto oddać stary złom na skup złomu?
-
Od czego zacząć pisanie książki? Zobacz 10 porad!
-
Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
-
Ile kosztuje system ERP w 2024 roku?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
-
Ile kosztuje system ERP w 2024 roku?
-
Jak urządzić wnętrze salonu fryzjerskiego?
-
Ranking biur rachunkowych w Bydgoszczy - top 7
-
Od czego zacząć pisanie książki? Zobacz 10 porad!