Skip to main content

Co to są uprawnienia HDS?

Nowoczesna gospodarka nie może obyć się bez specjalistycznego sprzętu do przenoszenia ładunków o dużej masie. Jednym z najpopularniejszych typów takiego wyposażenia są podnośniki montowane na podwoziach pojazdów ciężarowych, czyli hydrauliczne dźwigi samochodowe (HDS). Warto wiedzieć, że nie każdy spośród kierowców może obsługiwać tego typu sprzęt - konieczne jest bowiem do tego posiadanie odpowiednich uprawnień.

Kurs na HDS

Gdzie wykorzystywane są hydrauliczne dźwigi samochodowe (HDS)?

HDS jest niezwykle rozpowszechnionym sprzętem, znajdującym zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i leśnictwie, transporcie, przemyśle czy gospodarce magazynowej. Pojazd tego typu może poruszać się swobodnie nawet po drogach gorszej jakości, docierając do odległych i niedostępnych miejsc. Może wykonywać przy tym prace, związane z przenoszeniem ładunków o wadze do 16 ton. Należy więc zauważyć, że HDS jest sprzętem bardziej elastycznym i uniwersalnym od tradycyjnych dźwigów, przez co może być stosowany w znacznie szerszym zakresie.

Czym są uprawnienia HDS?

Posługiwanie się hydraulicznym dźwigiem samochodowym jest możliwe jedynie wówczas, gdy kierujący nim posiada odpowiednie uprawnienia. Związane jest to z faktem, że przenoszenie ładunków o dużej masie przez sprzęt, obsługiwany przez osobę bez przeszkolenia, może stwarzać poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi przebywających w pobliżu. Dlatego też każdy, kto wykonuje operacje przy wykorzystaniu wyposażenia tego typu, powinien odbyć kurs HDS i uzyskać dokumenty, potwierdzające posiadanie kwalifikacji do pracy przy hydraulicznych dźwigach samochodowych.

Szkolenia HDS

Kto może zostać operatorem HDS?

Aby przystąpić do szkolenia HDS, należy posiadać ważne prawo jazdy kategorii C. Trzeba również być osobą pełnoletnią i charakteryzować się dobrym stanem zdrowia - operator hydraulicznego dźwigu samochodowego nie może mieć przeciwwskazań medycznych do posługiwania się tego typu sprzętem. Dla uzyskania potwierdzenia, że nie występują okoliczności, uniemożliwiające obsługę HDS, konieczne jest więc w praktyce wykonanie odpowiednich badań lekarskich. 

Jak wygląda szkolenie HDS?

Szkolenie HDS składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich obejmuje wiedzę teoretyczną, niezbędną do prawidłowej obsługi hydraulicznych dźwigów samochodowych  - informacje na temat budowy tego sprzętu, obowiązków operatora oraz zasad działania w miejscu pracy. W skład tego etapu szkolenia wchodzi również przekazanie wiedzy na temat zasad BHP i właściwych sposobów postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji niebezpiecznych. Kursant jest też informowany, w jakich okolicznościach ma prawo do odmowy rozpoczęcia pracy, na przykład ze względu na stan techniczny pojazdu. Druga część szkolenia obejmuje natomiast praktyczną naukę posługiwania się HDS.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Tymoteusz · 9 miesięcy temu
    Szukałem rozszerzenia kwalifikacji i zdecydowałem się na uprawnienia HDS i zostałem operatorem hydraulicznego dźwigu samochodowego. Na rynku brakuje takich operatorów. Polecam 

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...
O matko, ja swoją suknię upolowałam miesiąc przed ślubem, a tu ktoś wspomniał o 8 ...
Przeprowadziłam się parę lat temu do Tarnowa, bo urzekło mnie to miasto. Zdecydowanie jest tu ...
Mam wrażenie, że z każdym rokiem szkło staje się coraz popularniejszym materiałem używanym przy planowaniu ...
Nie spodziewałem się, że drewno konstrukcyjne może mieć tyle oznaczeń, klas, parametrów czy certyfikatów. Planuje ...