Na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowej?

Dodaj komentarz

Każdy przedsiębiorca w naszym kraju musi prowadzić regularną księgowość. Jest to obowiązek bardzo czasochłonny, a dla większości również i skomplikowany. Nic dziwnego, że większość właścicieli firm decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych księgowych. Może to odbywać się poprzez stworzenie odpowiedniego etatu w przedsiębiorstwie lub też przez rozpoczęcie współpracy z odpowiednim biurem rachunkowym. Jakie rozwiązanie wybrać dla siebie? Sprawdź, co będzie bardziej korzystne dla twojej firmy.

Kiedy warto stworzyć etat dla księgowego?

Początki każdej działalności gospodarczej bywają trudne. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się wówczas, komu powierzyć prowadzenie księgowości. Możliwości jest kilka, a każdą z nich warto dopasować do swoich potrzeb. Jeśli dopiero zaczynasz, a twoja firma jest niewielka, możesz spróbować samodzielnie prowadzić jej księgowość. To z reguły rozwiązanie tymczasowe, gdyż wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, obowiązków w tym zakresie z pewnością zacznie przybywać. Wówczas warto podjąć decyzję o zatrudnieniu księgowego lub też nawiązaniu współpracy z biurem rachunkowym. Zatrudnienie osoby, która będzie zajmowała się księgowością ma sens wówczas, gdy firma jest duża, podobnie jak zapotrzebowanie na obsługę o charakterze kadrowym czy podatkowym.

Kiedy rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym?

Biura rachunkowe zatrudniają na ogół całe grono pracowników, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. To ogromny atut dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie wszechstronną obsługę i pełen zakres działań. Dodatkowym atutem współpracy z biurem rachunkowym jest możliwość zlecenia stałej współpracy, bądź też powierzenia mu konkretnych zadań do wykonania. To najlepsze rozwiązanie dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, potrzebujących wsparcia w zakresie szeroko pojętej księgowości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając księgową?

Przeglądając oferty księgowych czy biura rachunkowego, zawsze warto sprawdzić aktualne certyfikaty, które wydawane są przez Ministerstwo Finansów. Daje to pewność nie tylko legalności proponowanych usług, ale również ich jakości. Biuro rachunkowe powinno mieć również wykupione ubezpieczenie OC, które daje poczucie bezpieczeństwa w momencie popełnienia błędów. Ważnym aspektem jest również możliwość współpracy drogą elektroniczną. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, które w innym przypadku muszą być przeznaczone na dojazdy pomiędzy siedzibą firmy i biura. Jeśli nie świadczy ono takich usług, należy postawić na takie, które znajdują się stosukowo blisko. Ostatnią już kwestią, która może determinować wybór, są godziny pracy biura rachunkowego. Warto sprawdzić czy są one odpowiednie, by uzyskać pomoc o dogodnej porze i mieć pewność dyspozycyjności jego pracowników, gdy zajdzie taka potrzeba.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.