Skip to main content

Co zrobić, by zostać stylistką?

Dodaj komentarz

Dobra stylistka odznacza się nie tylko warsztatem, ale również zamiłowaniem do nowych trendów i doskonałym stylem. Nic dziwnego, że aby posiąść odpowiednie kompetencje, należy przebyć długą ścieżkę zawodową. Co zrobić, by zostać stylistką?

Kim jest i czym zajmuje się stylistka?

Stylista to osoba, która świetnie zna się na modzie, śledzi na bieżąco zmieniające się trendy i na własnym przykładzie pokazuje, że wie, czym jest wyczucie stylu. Stylista musi wyglądać bez zarzutu, ale również znać propozycje światowych marek i najlepszych projektantów. Osoba taka powinna cechować się również umiejętnością wnikliwej obserwacji i dopasowania stroju do indywidualnych cech klienta. Na nic zda się wiedza, jeśli stylista będzie zamknięty i nieśmiały. Dlatego też w zawodzie tym ważne są również cechy osobowościowe, jak np. otwartość i umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Istotną cechą jest również szybkie reagowanie na nieprzewidziane sytuacje, które w zawodzie tym raczej nie będą rzadką niespodzianką.

Edukacja stylisty

Jak się okazuje, nie jest potrzebny żaden dokument, upoważniający do pracy w tym zawodzie. Niemniej jednak zdobywanie wiedzy i rozwój umiejętności jest w przypadku stylisty niezwykle ważne. Sukcesywny wzrost zainteresowania tym zawodem spowodował, że część uczelni i szkół artystycznych wprowadziło do swojej oferty kierunki, przygotowujące do prowadzenia takiej działalności. Dobremu styliście przyda się np. umiejętność szycia, którą z pewnością docenią klienci, oczekujący kompleksowej obsługi. Warto również zainwestować w specjalistyczne kursy. I tak, kurs stylizacji, prowadzi Stylab - szkoła wizażu, stylizacji i charakteryzacji, która znajduje się na ul. Antoniego Słonimskiego 9/3, 80-280 Gdańsk (Tel. 509 785 533). Nauka prowadzona tutaj jest w trybie rocznej szkoły makijażu i stylizacji oraz rocznej szkoły charakteryzacji. Szkoła oferuje również trzymiesięczne kursy i kilkudniowe warsztaty z wybranych zagadnień dla uczestników na różnych poziomach zaawansowania.

Droga do sukcesu

Odniesienie sukcesu w tzw. wolnym zawodzie nie zawsze jest łatwe. W przypadku stylisty dobre portfolio z pewnością z powodzeniem zastąpi najlepszy list motywacyjny. Rolę modeli może początkowo pełnić rodzina czy przyjaciele. Z czasem zleceń będzie przybywać, a portfolio będzie się rozrastać. Może ono także przybierać różne formy – od prezentacji multimedialnej, przez zdjęcia, aż po własnego bloga. Umiejętnie prowadzony, może on nawet przyciągnąć potencjalnych klientów. Skup się więc na jak najlepszej prezentacji swoich możliwości i zaproponuj rozwiązania, które zwrócą na ciebie uwagę.

Początkujący styliści bardzo często zdobywają również doświadczenie w sklepach z odzieżą. Dzięki ich wsparciu, klienci dokonują trafnych wyborów i zachęceni obsługą, często wracają po kolejne zakupy. To dla przyszłego stylisty świetna okazja, by poznać tajniki doboru kreacji i dostosowania ich do różnych typów sylwetek. Ciężka praca zaowocować może ważnym doświadczeniem, które przyda się w przyszłej karierze w zawodzie stylisty.

Na bieżąco śledź trendy

Bez aktualnej wiedzy nie odniesiesz sukcesu w tym zawodzie. Poznaj więc największe autorytety i uczestnicz w różnego rodzaju wydarzeniach. Pozwoli to zbudować sieć kontaktów, które w przyszłości mogą przydać się, gdy wkroczysz na własną ścieżkę kariery.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.