Od czego zacząć pisanie książki? Zobacz 10 porad!
Kariera literacka to marzenie wielu osób, jednak znaczna część z nich porzuca próby z powodu falstartu pisarskiego. Oto 10 porad, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób zacząć tworzenie swojej książki, aby uniknąć niepowodzenia!
1. Jak przygotować się do procesu pisania?
W pierwszej kolejności zorganizuj swoją pracę. Wyznacz konkretne dni i godziny na pisanie, a także przygotuj przestrzeń, w której oddasz się pasji tworzenia. Bez spełnienia tego warunku napisanie pierwszego zdania książki jest niezwykle trudne, co wynika z liczby rozpraszających bodźców codziennego życia.
2. Czym się inspirować przy pisaniu książki?
Poszukaj również inspiracji wokół siebie. Nawet najlepszy pomysł na książkę wymaga nieustannego dopracowywania, a czytanie powieści innych autorów, oglądanie filmów i obcowanie ze sztuką wszelkiego typu to najlepszy sposób, aby świadomie operować różnymi formami wyrazu – niezależnie od tematyki samego utworu.
3. Na czym skupić się w pierwszej kolejności?
Proces twórczy obejmuje wiele etapów, jednak to właśnie start jest zdecydowanie najtrudniejszy. Na wstępie rozpisz zatem w formie wykresu całą fabułę – stwórz uproszczony schemat zdarzeń, związki przyczynowo-skutkowe i sprecyzuj zakończenie, a przygotowana w ten sposób ściąga okaże się nieoceniona przez cały czas pisania książki.
4. Jak książka ma wpłynąć na czytelnika?
Określ także końcowy cel i emocje, jakie ma wzbudzić książka. Z pewnością chcesz, aby Twoje dzieło było spójne od momentu napisania pierwszego rozdziału, aż do chwili wkroczenia w etap wydawniczy. Jeśli w przypadku drugiego z wymienionych aspektów wciąż zastanawiasz się jak to zrobić, to koniecznie zapoznaj się z poradnikiem w artykule "Self-publishing poradnik" i przekonaj się jak wygląda proces samodzielnego wydawania książki krok po kroku. Może się okazać, że właśnie ta opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Nikt przecież nie twierdzi, że standardowa droga publikacji poprzez wydawnictwo jest tą jedyną!
5. Co zrobić, aby nie popaść w przesadny perfekcjonizm?
Ideały nie istnieją, a uświadomienie sobie tego faktu znacznie ułatwia codzienne życie. Dotyczy to również sztuki, dlatego naucz się, że usunięcie napisanego fragmentu nie jest niczym złym. Jeśli poczujesz niezadowolenie z akapitu lub rozdziału, który właśnie powstał, to nie obawiaj się opisać konkretną scenę lub przemyślenia bohatera w inny, lepszy sposób.
6. Czy trzeba poprawiać wszystkie błędy w trakcie pisania?
Przy okazji jednak pozbądź się chęci poprawiania błędów w tekście i powtórzeń na bieżąco. Nie przejmuj się mało istotnymi literówkami i błędami składniowymi – zajmiesz się nimi w późniejszym czasie lub skorzystasz ze strony https://epitetykorekta.pl/oferta-korekta-i-redakcja-tekstu/ i zdecydujesz się na zlecenie korekty tekstu profesjonalistom. Detale nie wpływają na końcowy rezultat, dlatego warto decydować się na ich poprawę dopiero na finiszu.
7. W jaki sposób wykreować świat w książce?
Przed zagłębieniem się w meandry historii koniecznie opisz świat, w którym rozgrywa się akcja. Wystarczy kilka stron tekstu, aby scharakteryzować mechanizm jego funkcjonowania, zasady w nim panujące i zewnętrzny wygląd – aspekty te również ułatwią zachowanie spójności w kreowaniu świata przedstawionego.
8. Jak wykreować bohaterów swojej książki?
Stwórz także biografie bohaterów książki. W formie kwestionariusza najłatwiej zawrzeć najważniejsze cechy osobowości, fizjonomie i fakty historyczne, które później wykorzystasz w odkrywaniu przed czytelnikiem kolejnych skrawków opowieści.
9. O czym pamiętać podczas pisania?
Warto być przygotowanym na perspektywę napotkania mniejszych lub większych problemów podczas pisania książki, dlatego daj sobie czas na przemyślenia. Czasami okazuje się bowiem, że warto odłożyć pisanie na następny dzień, aby w chłodny i zdystansowany sposób podejść do kwestii, która aktualnie wydaje się niemożliwą do sforsowania przeszkodą.
10. Jak zaplanować pisanie książki?
Wreszcie bądź wytrwały w działaniu – sukces jest zarezerwowany dla tych, którym niestraszne są naprzemienne wzloty i upadki. Dotyczy to również pisania książek, przez co taki sposób myślenia jest gwarancją, że w końcowym rozrachunku osiągniesz zamierzony cel!
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?
-
Dlaczego warto oddać stary złom na skup złomu?
-
Od czego zacząć pisanie książki? Zobacz 10 porad!
-
Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
-
Ile kosztuje system ERP w 2024 roku?
Najpopularniejsze wpisy:
-
Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
-
Ile kosztuje system ERP w 2024 roku?
-
Jak urządzić wnętrze salonu fryzjerskiego?
-
Ranking biur rachunkowych w Bydgoszczy - top 7
-
Od czego zacząć pisanie książki? Zobacz 10 porad!