Skip to main content

WWR - co to jest i które dzieci mogą z niego skorzystać?

Młody rodzic z pasją i miłością obserwuje swoje dziecko. Każda nowa umiejętność budzi wiele emocji. Pierwszy uśmiech, wodzenie wzrokiem, podnoszenie główki i pierwsze kroki – wszystko to rodzi wyjątkową radość i na wiele lat zapada w pamięci opiekunów malucha. Kolejne nabywane zdolności świadczą nie tylko o jego wzroście, ale również i o prawidłowym rozwoju. Niestety, czasem zdarza się również, że dziecko rozwija się znacznie wolniej, niż jego rówieśnicy, a kolejne wyzwania rozwojowe osiągane są później, niż to następuje u zdrowych dzieci. To właśnie sytuacje, w których potężnym wsparciem będzie wczesne wspomaganie rozwoju.

Wczesne wspomaganie rozwoju maluchów

Pod tą nazwą kryje się cały szereg specjalistycznych działań o charakterze diagnostycznym i terapeutycznym, mających na celu wsparcie funkcjonowania maluchów z różnego rodzaju zaburzeniami i opóźnieniami. Istotne jest, by działania takie rozpoczęły się jeszcze przed realizacją obowiązku szkolnego. WWR dotyczy wszystkich sfer funkcjonowania dziecka. Otrzymuje ono kompleksowe wsparcie specjalistów, takich jak chociażby pedagog, ale również i psycholog, logopeda, fizjoterapeuta czy rehabilitant. Wszystko to jest zależne od potrzeb i zakresu opóźnień rozwojowych malucha. Rodzice mieszkający w Słupsku i okolicach, mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, organizowanych przez placówki takie jak Poradnia pedagogiczno psychologiczna w Słupsku z siedzibą przy ul. Starzyńskiego 3a. Szczegóły dotyczące zapisów, uzyskać można pod numerem telefonu 530 055 301 lub na stronie internetowej poradni

Które dzieci mogą skorzystać z WWR?

WWR, czyli wczesne wspomaganie rozwoju dotyczy dzieci z różnego rodzaju opóźnieniami. Te z kolei wynikać mogą z niepełnosprawności intelektualnej, wad wzroku czy słuchu oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Bardzo ważna jest w tym przypadku szybkość reakcji. Dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju jak najszybciej i powinny one być kontynuowane aż do rozpoczęcia nauki szkolnej. Daje to szansę na wyrównanie rozwoju i zlikwidowanie ewentualnych braków w tym zakresie.

 

Co jest wymagane przy zapisie dziecka do programu wczesnego wspomagania rozwoju?

Podstawą jest w tym przypadku orzeczenie, wydawane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. To właśnie tutaj powinni zgłosić się wszyscy rodzice, zaniepokojeni rozwojem swoich dzieci i opóźnieniami w nabywaniu przez nich kolejnych umiejętności. W poradni przeprowadzony zostanie dokładny wywiad oraz badania, które będą podstawą do wydania odpowiedniego orzeczenia. Jest ono niezbędne, by dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach związanych z wczesnym wspomaganiem rozwoju. Istotne jest, aby wizyty nie odwlekać w czasie, gdyż tylko szybkie działania mogą prowadzić do satysfakcjonujących efektów, a wsparcie całego grona specjalistów może pomóc dziecku nadrobić wszystkie zaległości rozwojowe.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...
O matko, ja swoją suknię upolowałam miesiąc przed ślubem, a tu ktoś wspomniał o 8 ...
Przeprowadziłam się parę lat temu do Tarnowa, bo urzekło mnie to miasto. Zdecydowanie jest tu ...
Mam wrażenie, że z każdym rokiem szkło staje się coraz popularniejszym materiałem używanym przy planowaniu ...
Nie spodziewałem się, że drewno konstrukcyjne może mieć tyle oznaczeń, klas, parametrów czy certyfikatów. Planuje ...