Skip to main content

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego — kiedy udać się tam z dzieckiem?

W obecnych pełnych nerwów i stresu czasach coraz większy odsetek społeczeństwa korzysta z pomocy psychologa. To bardzo korzystne zjawisko, które pokazuje, że czasy, gdy korzystanie ze wsparcia psychologa było powodem do wstydu, minęły już bezpowrotnie. Warto pamiętać, że często dbałość o prawidłowy rozwój naszego dziecka wymaga wizyty u psychologa dziecięcego. W jakiej sytuacji należy udać się z dzieckiem do specjalisty? Oto kilka przydatnych wskazówek.

W jakim celu dzieci uczęszczają do psychologa dziecięcego?

W jakim celu korzysta się z pomocy psychologa?

Psycholog to specjalista, którego zadaniem jest pomoc w kwestiach związanych z emocjami, zaburzeniami osobowości czy innymi, męczącymi przypadłościami. Wizyta u psychologa zazwyczaj jest efektem potrzeby zmian w codziennym życiu, na przykład u osób, które zmagają się z depresją, ADHD, czy innymi, niepokojącymi zaburzeniami. Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty z naszym maluchem u dziecięcego psychologa?

Problemy z emocjami

Niekontrolowana agresja, napady stanów lękowych, zaburzenia snu oraz przygnębienie to podstawowe objawy, które mogą sugerować problemy wewnętrzne, z jakimi zmaga się dziecko. Jeżeli zauważamy niepokojące czynniki, nie warto zwlekać z wizytą w Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna PRAKTIS u sprawdzonego, doświadczonego specjalisty. Ten ruch na pewno nie zaszkodzi, ale może wyłącznie pomóc.

Skomplikowana sytuacja rodzinna

Problemy wewnętrzne mogą dotyczyć dzieci, które na co dzień zmagają się z trudną sytuacją rodzinną. Ten częsty przypadek dotyczy rodzin, w których doszło do rozwodu rodziców lub innego stresogennego czynnika, który zapadnie dziecku w pamięć. Zdarza się także, że na samopoczucie psychiczne dziecka może wpływać pojawienie się rodzeństwa.

Właściwy rozwój dziecka

Psycholog często zajmuje się także wsparciem dziecka na kolejnych etapach jego rozwoju. Specjalista może doradzić w kwestii wyboru szkoły albo zasugerować źródło motywacji do nauki lub też udzielić wskazówek, jak skutecznie rozwijać talenty.
Problemy u dziecka - czy wizyta u specjalisty pomoże?

Zaburzenia rozwojowe

Często na wizytę u psychologa dziecięcego decydują się rodzice niemowlaków. Specjalista może właściwie ocenić poprawność rozwoju psychoruchowego malucha oraz wykryć ewentualne problemy, z którymi zmaga się dziecko. W przypadku starszych dzieci niepokojącym objawem może być niewłaściwy rozwój mowy, trudności z utrzymaniem równowagi, czy brak koordynacji ruchowej. Więcej informacji na temat odpowiedniej terapii, jaką warto zastosować, znajduje się pod adresem https://terapiadzieci.slupsk.pl/jak-rozpoznac-zaburzenia-integracji-sensorycznej/, na stronie internetowej poradni psychologicznej.

Problemy z nawiązywaniem relacji społecznych

Jedną z bardzo istotnych umiejętności w życiu dziecka jest nawiązywanie relacji z rówieśnikami. Jeżeli zauważamy, że dziecko niechętnie utrzymuje kontakt z innymi małoletnimi, może okazać się, że występują u niego problemy natury społecznej, które powinny sugerować, że konieczna będzie wizyta w poradni psychologicznej. Ich konsekwencją może być całkowite zamknięcie się w sobie, brak pewności siebie, unikanie kontaktów i lęk przed nawiązywaniem relacji z ludźmi.

Widoczne objawy psychosomatyczne

To fizyczne objawy, które mogą świadczyć o problemach psychologicznych, z którymi zmaga się dziecko. Bóle głowy, mdłości, bóle brzucha, wysypki, czy zawroty głowy to niepokojące objawy, które powinny zmotywować nas do wizyty u lekarza pediatry, który z kolei może skierować dziecko na wizytę u psychologa.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Sushi Friends to najlepsza restauracja w Krakowie z sushi na wynos! Jeśli lubicie posmakować azjatyckiej ...
Mirosław 1 miesięcy temu Systemy wspomagające funkcjonowanie firmy
Takie systemy ułatwiające działanie i funkcjonowanie firmy to super wynalazek tych czasów! Odkąd wprowadziliśmy system ...
Sprawa jest faktycznie dość skomplikowana, kiedy w grę wchodzą uczucia. Wydaje mi się, że w ...
W końcu znalazłem artykuł z rzetelnymi informacjami o domkach holenderskich! Planuje zakup i postawienie takiego ...
Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach takie systemy są bardzo przydatne. Możemy zautomatyzować więcej ...