Skip to main content

Jak uprawiać Mozge trzcinowatą? Dowiedz się jakie są jej odmiany

Mozga trzcinowata jest niezwykle odporna na niskie temperatury, ma grube korzenie i szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Ta roślina jest popularna w Polsce ze względu na swoje walory estetyczne. 

mozga trzcinowata

Mozga trzcinowata, nazywana jest też Phalaris arundinacea

Roślina przypomina trzcinę pospolitą i osiąga wysokość od 1 do 3 m, posiada wąskie, połyskujące liście. Mozga trzcinowata kwitnie w czerwcu i lipcu, wypuszcza kwiaty koloru brunatno-czerwonego. Jej cechą charakterystyczną jest silnie rozwinięty układ korzeniowy oraz długa łodyga podziemna. W sprzyjających warunkach rozrasta się tworząc zgrupowania nazywane szuwarami mózgowymi. Jej owoce są niewielkie, pokryte srebrzystymi plewkami. 

Uprawa i pielęgnacja Mozgi trzcinowatej 

Roślina dobrze czuje się na terenach zalewowych i łąkach. Jest niezwykle odporna na trudne warunki pogodowe, zanieczyszczenia środowiska czy wysychanie. Mozga trzcinowata nie może być trwale zanurzona w wodzie, ponieważ prowadzi to do gnicia jej korzeni. 

Przy uprawie warto zostawić jej sporo miejsca - system korzenny rozrasta się bardzo szybko. Aby temu zapobiec można sadzić ją w pojemnikach, które ograniczą rozrost korzeni lub stosować podziemne zapory. Ziemia powinna być wilgotna i w miarę żyzna. Warto sadzić ją na stanowiskach lekko zacienionych lub nasłonecznionych. 

Zastosowanie Mozgi trzcinowatej 

Najczęściej jest przeznaczana na paszę dla zwierząt. Mozga trzcinowata zawiera duże ilości cukrów i białka, dobrze gromadzi wodę. Przez to lepiej nie przeznaczać jej na siano. Dzięki szybkiemu odrastaniu w roku można kosić ją 3 razy, chociaż przeważnie rolnicy otrzymują 2 zbiory.

Mozgę trzcinowatą wykorzystuje się również przy produkcji biometanu, albo po przetworzeniu do spalana jako brykiet. Włókna tej rośliny znajdują zastosowanie przy tworzeniu masy celulozowej oraz papieru. 

Cześć osób uprawia ją przez walory estetyczne i dużą odporność na warunki atmosferyczne niezależnie od jej odmiany. 

Rodzaje Mozgi trzcinowatej 

Do najpopularniejszych odmian Mozgi trzcinowatej należy Motycka, ze względu na jej właściwości pastewne. Z kolei najbardziej estetycznie wyglądającą odmianą jest Feesey, która posiada biało zielone pasy. Dwarf Garters, również sprawdza się jako ozdoba. Ten rodzaj Mozgi trzcinowatej tworzy duże wiechy w kolorze seledynowym, białym i żółtozłotym. Do jej zalet należy szybkość z jaką rośnie tworząc gęste kępy sztywnych liści. Ta odmiana ma krótkie korzenie, tworzące rozłogi. To oznacza, że rośnie w jednym miejscu i nie jest tak inwazyjna jak pozostałe odmiany. 
Trudniejszą do opanowania jest odmiana Picta, która ma mocno rozbudowane korzenie i nie należy jej pozostawić samej ze względu na dużą ekspansywność rośliny. Dobrze sprawdzi się jako ozdoba zbiorników wodnych, ponieważ znosi kilkucentymetrową warstwę wodny. Luteopicta jest nieco wyższa, dzięki czemu posadzona w ogrodzie może stanowić tło dla pozostałych roślin. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy:


Najpopularniejsze wpisy:


Najnowsze komentarze

Artykuł bardzo przydatny, zwłaszcza dla osób takich jak ja, które opiekują się bliskimi w domu. ...
O matko, ja swoją suknię upolowałam miesiąc przed ślubem, a tu ktoś wspomniał o 8 ...
Przeprowadziłam się parę lat temu do Tarnowa, bo urzekło mnie to miasto. Zdecydowanie jest tu ...
Mam wrażenie, że z każdym rokiem szkło staje się coraz popularniejszym materiałem używanym przy planowaniu ...
Nie spodziewałem się, że drewno konstrukcyjne może mieć tyle oznaczeń, klas, parametrów czy certyfikatów. Planuje ...