Jak dobrze wybrać okna?

Budując dom czy wykańczając mieszkanie zwracamy uwagę na wygląd okien. Niewątpliwe stanowią element architektury, na który od razu patrzymy. Właściwie dobrane i wkomponowane w przestrzeń stanowią wartościowy element dekoracyjny. W dobre jakościowo okna warto zainwestować, aby służyły nam na lata i zabezpieczały przed czynnikami środowiskowymi.

Okno zakupione w salonie Okno-Świat

Jak przygotować się do kupna okien?

Przede wszystkim należy rozpocząć od wymierzenia okien, wyborze profili (drewniane, aluminiowe, drewniano-aluminiowe czy plastikowe innymi słowy PCV), zdecydowania o sposobie otwierania (np. uchylne, rozwieralno-uchylne, przesuwne)
Warto udać się do kilku punktów sprzedaży, aby wybrać najbardziej pasujący nam sklep z oknami. Jedym z polecanych punktów jest sklep z oknami w Nowym Targu Okno-Świat, gdzie sprzedawcy na pewno będą służyć nam swoją wiedzą i pomogą przy wyborze.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych parametrów wyboru idealnych dla nas okien, poza wyżej wspomnianymi jest współczynnik przenikania ciepła. Współczynnik ten oznaczany jest literą U. Im niższy tym lepsza izolacyjność okien. Generalnie nie powinien on przekraczać wartości 1,7. Ponadto należy zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. Wskaźnik R powyżej 40 db uchroni przed nadmiernym hałasem. Kolejno odporność na obciążenie przed wiatrem, tak istotne na terenach górzystych czy nadmorskich. Warto wybrać okna o klasie C6.
Przepuszczalność powietrza to kolejny czynnik wyboru i tutaj liczba 4 oznacza, iż okno jest szczelne (w skali od 1 do 4). Okna spełniające powyższe parametry pozwalają nam skutecznie ochronić się przed szkodliwym hałasem oraz oszczędzać energię.

Okno dopasowane do wnętrza

Ważnym aspektem wyboru naszych "okien na świat" jest pomieszczenie do którego dopasowujemy takowe. Inne należałoby wybrać na taras, do jasnych wnętrz, a inne na poddasze.
Na taras polecane są przeszklenie wielkogabarytowe dające wrażenie otwartości, przestrzeni. Do jasnych pomieszczeń natomiast doskonale sprawdzą się wysokie okna z jasnymi ramami.

Rolety zamontowane przez firmę Okno-Świat

Trendy okienne

Przy okazji warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej ochrony przed światłem słonecznym. Zazwyczaj proponuje się żaluzje czy rolety zewnętrzne. Wybór jest niezwykle szeroki. Chcesz dowiedzieć się jak dobrać akcesoria do okien? Na stronie salonu Okno-Świat przeczytasz, jak wybrać rolety zewnętrzne oraz czemu jest to opłacalna inwestycja.

Obecnie obserwuje się trend ukrywania skrzydła okiennego. dzięki temu łatwiej dbać o ich czystość oraz uzyskujemy elegancki efekt wizualny. 

Ceny zakupu okien wahają się oczywiście w zależności od materiału, rozmiaru przeznaczenia. Standardowe rozmiary okien są dużo tańsze, aniżeli te robione za zamówienie. Okna aluminiowe są najdroższe w ofercie, ale i najbardziej nowoczesne. O zakupie dobrych okien należy pomyśleć już na początkowym etapie budowy, gdyż potem taka wymiana staje się poważnym kosztem.