Dlaczego pies ciągnie na smyczy i jak temu zaradzić?
Odkąd Twój pies ciągnie na smyczy, spacery stały się dla Ciebie źródłem zmęczenia i frustracji? Towarzyszy Ci poczucie bezradności? Z takim problemem zmaga się niejeden właściciel psa. Chociaż powszechnie uważa się, że przyczyna tkwi w braku regularnych treningów chodzenia przy nodze, istnieje wiele innych powodów, przez które pies ciągnie na smyczy. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak im zaradzić.
Pies ciągnie na smyczy - co robić?
Twój pies ciągnie na smyczy podczas każdego spaceru? Zastanawiasz się, jak sprawić, aby spokojnie chodził przy nodze? Powodów, przez które pies ciągnie smycz, jest wiele. Aby ustalić ten właściwy i pomóc pupilowi pokonać problem, przejdź na stronę http://www.uwierzwpsa.pl i skontaktuj się z psim behawiorystą. Specjalista oceni zachowanie psa i podpowie Ci, co robić. Nie działaj na własną rękę, bo nieodpowiednie metody pogorszą sytuację.
Zanim zapiszesz pupila na konsultacje z behawiorystą, zwróć uwagę, kiedy ciągnięcie na smyczy nasila się. Zastanów się, czy pies ciągnie:
- przez cały spacer,
- na widok mijanego psa lub człowieka,
- po usłyszeniu głośnego dźwięku,
- gdy jest nadmiernie pobudzony lub jeszcze w innych sytuacjach.
Wyniki Twoich obserwacji na pewno pomogą specjaliście w wyborze technik szkoleniowych.
Pies ciągnie na smyczy - dlaczego i jak rozwiązać ten problem?
Pupil ciągnący na smyczy podczas codziennych spacerów do duży problem nawet dla miłośników psów. I nie chodzi tu tylko o zbyt napiętą smycz, ale także o mniejszą przyjemność ze spacerów, możliwy uraz dla właściciela czy trudności z kontrolowaniem psa. Oto najważniejsze przyczyny takiego zachowania i możliwe rozwiązania:
1. Problem w komunikacji między psem a właścicielem
Właściciele psów często zapominają o tym, że spacer to czas dla psa. Warto dostosować tempo wędrówki do potrzeb pupila, który chce zaspokoić swoje naturalne potrzeby. Chodzi nie tylko o załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale także o eksplorowanie otoczenia i obwąchiwanie wybranych miejsc lub rzeczy. Zatrzymuj się podczas spacerów z psem i daj mu szansę na poznawanie terenu, a być może problem ciągnięcia smyczy rozwiąże się szybko.
2. Pies stresuje się
Strach lub lęk należą do najczęstszych powodów, przez które pies ciągnie na smyczy. Pupil zestresowany lub pobudzony otoczeniem chodzi szybko. Może stresować go hałas dobiegający z ulicy. W takiej sytuacji udaj się z pupilem w spokojne miejsce. Gdy pies uspokoi się, zyskasz pewność, że boi się głośnych dźwięków. Ciągniecie smyczy nasila się w konkretnym miejscu? Być może pies spacerował tam w przeszłości, przestraszył się czegoś, na przykład wybuchu petard, i nadal odczuwa nieprzyjemne emocje.
3. Pies chce szybko dotrzeć do parku lub innego miejsca
Gdy pies codziennie biega po parku, bawi się tam z opiekunem lub innymi psami, ciągnie na smyczy, bo chce tam dotrzeć jak najszybciej. Z kolei w drodze powrotnej idzie spokojnie. Do takiej sytuacji dochodzi często u psów pełnych energii, które zostają w domu same przez kilka godzin. Można wpłynąć na zachowanie pupila, zmieniając częściej trasy spacerowe lub bawiąc się z nim przed wyjściem do parku, aby odczuwał lekkie zmęczenie.
4. Za krótka smycz
Zbyt krótka smycz ogranicza swobodę psa i utrudnia mu poznawanie otoczenia. Ciągnąc na smyczy, pupil okazuje swoje niezadowolenie, bo trudniej jest mu podejść do obiektów i miejsc, które chciałby zobaczyć i obwąchać. Dopasuj smycz do wielkości i potrzeb psa, aby umożliwić mu swobodną eksplorację terenu. Niektóre psy potrzebują długiej, kilkumetrowej smyczy. Tym, które z natury chodzą wolno, wystarczy krótsza.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najnowsze wpisy:
-
Dlaczego pies ciągnie na smyczy i jak temu zaradzić?
-
Najlepsze zajęcia sportowe dla dzieci w Krakowie – na co stawiają rodzice?
-
Dlaczego warto zamontować pompę ciepła w 2024 roku?
-
Jakie wkłady do zniczy są najlepsze?
-
Koszula dla Pana Młodego. Podpowiadamy, jak wybrać tę idealną!
Najpopularniejsze wpisy:
-
Zakochana dziewczyna - oznaki i zachowanie
-
Jakie są rachunki za prąd przy zamontowanej pompie ciepła?
-
Wszystko, co trzeba wiedzieć o domkach holenderskich
-
Organizacja ślubu na plaży – od czego zacząć?
-
Jaka pompa ciepła w 2024 roku?
Najnowsze komentarze




